Symbole Igrzysk Olimpijskich – część 1


Igrzyska Olimpijskie to nie tylko sportowa rywalizacja. Każdemu wydarzeniu towarzyszy także oprawa artystyczna, tzw „otoczka”. Symbolika sportowa jest formą identyfikacji organizacji i imprez sportowych z organizatorami i uczestnikami biorącymi udział w zawodach. Do symboli olimpijskich należą między innymi: znicz, maskotka, hymn, flaga lub cytat. Zastanawialiście się kiedyś nad ich historią?

Symbole Igrzysk Olimpijskich – część 1

Źródło: https://pixabay.com/pl/ziemia-ko%C5%82a-olimpiada-2016-1585817/

Igrzyska Olimpijskie cechują charakterystyczne dla nich symbole. Jedne z nich są stałe i posiadają wieloletnią tradycję. Inne (tak jak maskotka) regularnie się zmieniają. Co najważniejsze wszystkie są nośnikiem informacji, myślą przewodnią, zapadają głęboko w pamięć i wzbudzają emocje. Symbole zawierają nieraz więcej elementów przekazu, niż słowo pisane. Wprowadzenie symboli olimpijskich znacznie wzbogaciło oprawę igrzysk oraz przyczyniło się do promowania idei olimpijskiej. 

Olimpijskie motto

Oficjalnym mottem igrzysk jest łacińskie zdanie: Citius Altius Fortius, czyli Szybciej, Wyżej, Silniej. Jest ono również oficjalną dewizą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nawiązującą do antycznej tradycji i wyrażającą aspiracje nowożytnego ruchu olimpijskiego. Autorem motta był francuski pedagog i kaznodzieja zakonu dominikanów Henri Didon. Dewizę tę zapożyczył Pierre de Coubertin i wprowadził później do ruchu olimpijskiego.Od igrzysk 1920 roku w Antwerpii uznane zostało za oficjalne hasło olimpijskiej rywalizacji. Innym znanym cytatem opisującym igrzyska jest zdanie: Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem. 

Koła olimpijskie

Pięć połączonych ze sobą kół olimpijskich (w kolorze niebieskim, czarnym, czerwonym - na górze i żółtym oraz zielonym - na dole), symbolizujących pięć kontynentów (Europę, Afrykę, Amerykę, Azję i Australię). Koła stanowią emblemat białej flagi olimpijskiej. Symbolizują pokój, braterstwo i uniwersalizm olimpijski, a splecione ze sobą reprezentują pięć kontynentów świata, połączonych ideą olimpijską. Symbol olimpijski zaprojektował w 1912 roku inicjator nowożytnych igrzysk olimpijskich francuz Pierre de Coubertin. Co ciekawe Karta Olimpijska MKOl oficjalnie orzeka, że symbol kół olimpijskich wyraża działalność Ruchu Olimpijskiego oraz symbolizuje unię pięciu kontynentów i spotkanie sportowców z całego świata podczas igrzysk olimpijskich. Karta Olimpijska nie przypisuje kolorów poszczególnych kół żadnemu z kontynentów.
Znak kół olimpijskich, jako wyodrębniony element kompozycyjny, umieszczano na plakatach olimpijskich. Po raz pierwszy znak ten widniał na ofi cjalnym plakacie III Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid w 1932 roku. Od tej pory symbolika ta znajduje się na prawie wszystkich plakatach olimpijskich. Element pięciu kół umieszczony jest również na emblematach (logotypach) igrzysk olimpijskich z dodatkową informacją uwzględniającą nazwę miasta – gospodarza igrzysk oraz numer i rok igrzysk. 

Flaga olimpijska

Flaga olimpijska stanowi symbol uniwersalizmu ruchu olimpijskiego i jest wyrazem jedności wspólnoty olimpijskiej. Używana jest podczas publicznych imprez związanych z igrzyskami olimpijskimi. Zwana jest „fl agą ludzkości”. Na białym tle widnieje pięć kół olimpijskich w różnych kolorach (na górze: niebieski, czarny, czerwony; na dole: żółty, zielony). Kolorowe koła reprezentują pięć kontynentów świata, złączonych ideą olimpijską, a sześć kolorów flagi – to barwy, z których co najmniej jedna widnieje na flagach państw świata. Flagę olimpijską zaprojektował w 1913 roku Pierre de Coubertin, a wykonana została w zakładzie krawieckim „Bon Marché” w Paryżu. Po raz pierwszy flaga olimpijska została wywieszona na widok publiczny w amfiteatrze Uniwersytetu w Paryżu (Université de Paris) na XVI Sesji MKOl w  1914 roku podczas uroczystości jubileuszowych, obchodzonych z okazji dwudziestolecia decyzji o wznowieniu igrzysk olimpijskich ery nowożytnej. W ramach tych uroczystości odbył się V Kongres Olimpijski, na którym ofi cjalnie zatwierdzono flagę olimpijską. Po raz pierwszy w historii igrzysk flaga olimpijska załopotała na głównym maszcie stadionu podczas otwarcia Igrzysk VII Olimpiady w Antwerpii w 1920 roku. Rytuał wzniesienia flagi olimpijskiej na główny maszt stadionu odbywa się przy dźwiękach hymnu olimpijskiego, tuż po otwarciu igrzysk przez głowę państwa. Następnie flaga zostaje powoli wciągnięta na główny maszt flagowy, ustawiony na płycie stadionu i powiewa nad nim przez cały czas trwania igrzysk olimpijskich. 

Maskotki olimpisjkie

W sporcie maskotki pojawiły się w latach dwudziestych XX wieku. Pierwszymi z nich były maskotki osobiste, które zawodnicy nosili przy sobie, wierząc w ich magiczną moc. Ich obecność na arenach sportowych miała zapewnić zawodnikom szczęście i zwycięstwo. Kiedy maskotki pojawiły się na igrzyskach olimpijskich zrobiły zawrotną karierę pod względem popularności, wizji artystycznej i marketingu, a wiara w magiczną moc maskotek nabrała tajemniczego wymiaru. Pierwszą nieoficjalną maskotką olimpijską był żywy kundelek „Smoky”, który pojawił się podczas Igrzysk X Olimpiady w Los Angeles (1932). Grzbiet psa przykrywała biała pelerynka z emblematem pięciu kół olimpijskich i napisem „Mascot”. Inicjatorami wprowadzenia oficjalnych maskotek do symboliki olimpijskiej byli Niemcy, którzy zrealizowali swój projekt na Igrzyskach XX Olimpiady w Monachium w 1972 roku. Niemcy wymyślili jako pierwszą oficjalną maskotkę olimpijską – pieska-jamnika, wabiącego się „Waldi”, który reprezentował najbardziej popularną rasę psów w Bawarii. Od tej pory na wszystkich kolejnych letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich pojawiają się różnorodne, atrakcyjne maskotki – jedna lub kilka. Początkowo maskotki olimpijskie wyobrażały zwierzęta lub ptaki, charakterystyczne dla danego regionu lub kraju; w ten sposób powstało już całe „zoo olimpijskie”. Później pojawiły się postacie ludzkie, reprezentujące dziedzictwo kulturowe kraju. Z biegiem czasu artyści wymyślali coraz bardziej wyszukane maskotki, stanowiące ucieleśnienie bajkowej abstrakcji z elementami komizmu bądź wykreowane przez nowoczesną grafikę komputerową. Każda z maskotek jest inna i niepowtarzalna; na ogół wiąże się z tradycją, folklorem, przyrodą regionu lub miasta – organizatora igrzysk, a przede wszystkim z talentem i pomysłowością ich twórców. Maskotki posiadają imiona, które nawiązują do legend, skojarzeń, wydarzeń miast bądź igrzysk olimpijskich. Do wyboru maskotki komitet organizacyjny każdych igrzysk przywiązuje duże znaczenie, gdyż są one doskonałym sposobem przekazywania idei olimpijskiej, wyrażają oryginalną myśl (hasło, przesłanie), promują miasto i kraj – organizatora igrzysk, zapewniają sukces komercyjny. 

Obecność symboli na igrzyskach olimpijskich jest usankcjonowana w „Karcie Olimpijskiej” Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Już za tydzień przybliżymy Wam historię kolejnych symboli (przysięga, ogień oraz hymn olimpijski). Zapraszamy!

Źródła:
http://www.olimpijski.pl/Media/files/Symbole%20i%20maskotki%20olimpijskie%20M.%20Rotkiewicz.pdf
http://www.aktywnie.radiozet.pl/Nowe/Na-luzie/Symbole-igrzysk-olimpijskich.-Co-oznaczaja-CIEKAWOSTKI
https://sites.google.com/site/igrzyskaolimpijskiiee/home/symbole-olimpijskie

Tagi: igrzyska olimpijskie symbole igrzysk olimpijskich flaga olimpijska maskotki olimpijskie koła olimpijskie motto olimpijskie 

Zobacz także


Z ostatniej chwili

Partnerzy

Pentagon Research
Format Deweloper
Synergia