1896, czyli pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie


Zastanawialiście się kiedyś jaką historię mają nowożytne igrzyska olimpijskie? Kiedy odbyły się pierwsze zawody oraz kto był ich inicjatorem? Idea olimpijska na nowo odżyła dzięki Francuzowi Pierre de Coubertin. Był on pegadgogiem, historykiem oraz wizjonerem, działaczem społecznym i sportowym.

1896, czyli pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie

Źródło: https://pixabay.com/pl/forum-ateny-grecja-olimpijskie-2561624/

Pierre pragnął dokonać reformy systemu kształcenia i wychowania młodzieży francuskiej. Głównym obszarem jego działalności były zagadnienia aktywności ruchowej wśród młodych. Momentem przełomowym i ważnym źródłem inspiracji Coubertina stały się jego podróże do Grecji. To właśnie tam podczas jednej z wypraw poznał niemieckiego Archeologia Ernesta Curtinsa, który dokonywał odkryć starożytnej Olimpii. W ruinach świątyni Zeusa Olimpijskiego, Świątyni Hery i stadionu olimpijskiego dojrzała u Coubertina  idea wznowienia igrzysk olimpijskich. W 1894 r. w Atenach zaprezentował wizję nowoczesnych igrzysk olimpijskich. Tego samego roku w czerwcu utoworzono Międzynarodowy Komitet Olimpijski, którego pierwszym przewodniczącym został Grek Dimitrios Wikielas. Na tym samym kongresie wybrano Ateny na gospodarza igrzysk. 

Ostatecznie 6 kwietnia 1896 roku król Jerzy wypowiedział słynne słowa „Ogłaszam pierwsze międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie w Atenach za otwarte. Niech żyją uczestniczące w nim narody! Niech żyje grecki lud !”.  Pierwszym mistrzem olimpijskim został amerykański trójskoczek James B. Colony. Co ciekawe niewiele brakowało, a nie zdążyłby na zawody. Do Aten przybył w ostatniej chwili nie wiedząc, że w Grecji obowiązuje kalendarz juliański. Na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich nagradzani byli zawodnicy z dwóch pierwszych miejsc w każdej dyscyplinie. Złotego medalu nie przyznawano. Zwycięzca otrzymywał srebrny medal i gałązkę oliwną, zdobywca drugiego miejsca dostawał medal z miedzi i gałązkę wawrzynu, a trzeciego miejsca w ogóle nie było. Na awersie medalu była głowa Zeusa z boginią Nike, na rewersie Akropol. Z wyjątkiem szermierki (tu rywalizowali zawodowcy) w zawodach olimpijskich mogli brać udział jedynie sportowcy-amatorzy. Decyzja o wykluczeniu zawodowców została podjęta po dyskusji w czasie kongresu olimpijskiego w 1894; zastanawiano się wówczas nad granicą między uprawianiem sportu zawodowo i amatorsko. Wielkim obrońcą zasady amatorstwa był Pierre de Coubertin.

Najwięcej medali zdobył Hermann Weingärtner (sześć). Niewątpliwą gwiazdą ateńskiej areny był Niemiec Carl Schumann, który odniósł 4 zwycięstwa. Wygrał w drużynie ćwiczenia na drążku i poręczach, indywidualnie w skoku przez konia i zapasach. W tej ostatniej konkurencji pokonał większego i faworyzowanego Greka. Co ciekawe ich zmagania trwały do zmroku, ( nie istniały ograniczenia czasowe) i dopiero dogrywka następnego dnia przesądziła o zwycięstwie Niemca. Jedną z ciekawszych konkurencji było wspinanie się na maszt po linie. W zawodach wystartowało 5 zawodników, a tylko dwóch ukończyło zawody. Podziw mogła budzić wszechstronność niektórych sportowców. Oto Fritz Traun po odpadnięciu w biegu na 800 metrów udał się na zwiedzanie Aten. Tutaj spotkał Johna P. Bolanda, postanowili kupić rakiety do tenisa i wspólnie wystartować w turnieju. Ku zdumieniu wszystkich wygrali.

Pierwsze nowożytne igrzyska znane jako Igrzyska I Olimpiady zakończyły się 15 kwietnia. Po zakończeniu zawodów niektórzy sportowcy byli za tym, aby igrzyska olimpijskie rozgrywać wyłącznie w Grecji. Coubertin jednak był temu przeciwny. Stwierdził, że nowożytna olimpiada powinna odbywać się cyklicznie w różnych miejscach. Zgodnie z jego życzeniem drugie igrzyska miały miejsce w Paryżu. 

Bibliografia:
http://www.olimpijski.pl/pl/77,pierre-de-coubertin.html
http://historiasportu.info/2016/04/06/ateny-1896-czyli-nowozytne-igrzyska-olimpijskie-wlasciwie-bylo/
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1091942,Pierwsze-nowozytne-Igrzyska-Olimpijskie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Letnie_Igrzyska_Olimpijskie_1896#Ceremonia_zamkni%C4%99cia

Tagi: pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie 1896 igrzyska olimpijskie historia igrzysk olimpijskich 

Zobacz także


Z ostatniej chwili

Partnerzy

Pentagon Research
Format Deweloper
Synergia